فرش شگی یا پرز بلند چیست؟
0
فرش شنگی

فرش های شگی به فرش هایی اطلاق می گردد که دارای پرزهای بلند می باشند. این فرش ها در جهان بسیار پرطرفدار بوده و هرساله تعداد زیادی از آنها در بازار فرش ماشینی به فروش می رسند. در این فرش ها از نخ های قطعه قطعه شده (که به آنها اصطلاحا پایل گفته می شود) استفاده می شود که علاوه بر شکیل کردن فرش یک حالت راحت برای راه رفتن روی آن ایجاد می کند.

موقعی که روی فرش شگی راه می روید احساس راحتی و نرمی روی پاهای شما احساس می شود. از این نوع فرش ها در تمامی فضاها نظیر کاری ، خانگی، سنتی، مدرن و … استفاده می گردد چون دارای طرح های متناسب با هر فضا بوده و رنگ ها . طرح های متنوعی نیز دارند.

فرش شگی از الیاف مختلف نظیر آکریلیک، پلی پروپیلن، پشم و غیره بافته می شود. فرش هایی که در محیط کاری و خانگی کاربرد دارند به فرش های شگی پلی استر معروف هستند و دارای نقش های متنوعی برای هر محیط می باشد.

فرشهای شگی که از الیاف پشمی تولید شده اند به علت جذب گرد و غبار و رطوبت می توانند فضای اطراف را تمیز نگه دارند. فرش های شگی وزن بسیار کمی داشته و بسیار سبک هستند. بعضی از فرش های شگی در اندازه های کوچک و براساس سفارش مشتری تولید می گردند. سایز پایل های استفاده شده در فرش عادی ماشینی یازده میلیمتر و کمتر درحالیکه در فرش های شگی دست کم سه برابر می باشد.

عمر فرش های شگی از فرش های ماشینی معمولی کمتر می باشد. همچنین فرش های شگی را به راحتی نمی توان شستشو داد. استفاده از فرش های شگی در اتاق کودک توصیه نمی گردد. این به دلیل عدم توجه کودک به تمیزی اتاق و استعداد جذب مواد ریخته شده در کف اتاق توسط پایل های بلند اینگونه فرش هاست. به همین دلیل است که فرش شگی خیلی زود از خرده های مواد مختلف پر شده و خراب می گردد. همچنین ماندگاری مواد مختلف در بین پایل های فرش باعث ایجاد آلودگی می گردد.

بالا

X
preloader